Нетримання сечі: методи лікування

Вибір методу лікування залежить від виду та стадії нетримання. При стресовому, ургентному та змішаному нетриманні деякі рекомендації пацієнтам спільні, проте у кожного з цих типів нетримання є свої особливості лікування.

Лікування стресового нетримання

Основними напрямками у лікуванні є:

Зміни поведінки при лікуванні стресового нетримання сечі включає такі рекомендації:

Тренування м'язів тазового дна

method kegel
Вправи для тренування м’язів тазового дна (або вправи Кегеля) можуть допомогти при нетриманні сечі. Ці вправи дозволяють підтримувати уретральний сфінктер в правильному положенні і роблять його сильним. Ці вправи полягають у багаторазовому стисканні м'язів тазового дна без напруження інших м'язів (живота, сідниць, ніг тощо)

Укріплювати м'язи тазового дна також можна за допомогою «вагінальних кульок» чи аналогічних присторів. Ви поміщаєте кульку у піхву, та за допомогою інтимних м'язів тримаєте її на місці, щоб не випала назовні. Робити вправу треба впродовж 15 хвилин двічі на день. Між 4 та 6 тижнем більшість жінок починають відчувати деяке полегшення симптомів.

method pfs

Інший сучасний метод тренування - це стимуляція м'язів тазового дна за допомогою електричних імпульсів. Особливо рекомендований людям, які не можуть або не вміють робити вправи для тренування м'язів тазового дна. Цей метод не потребує навичок та вмінь по ізольованому стисканню інтимних м'язів. Крім того, для тих, хто хотів би освоїти також класичні вправи Кегеля, але не може відчути правильну групу м'язів, такий прилад допоможе відчути ритм та техніку правильних стискань і згодом ви зможете зробити також це самостійно без електричних імпульсів.

Електрична стимуляція використовує низьковольтний електричний струм для стимуляції і скорочення правильної групи м'язів. Електричний струм діє через анальну, або вагінальну пробку, які використовуються в терапії. Ця форма лікування може проводитися як під наглядом медичних працівників, так і в домашніх умовах. Лікувальна сесія зазвичай проводиться протягом 20-40 хвилин щодня.

Медикаменти

method pills

Ліки працюють лише у випадках м’якого стресового нетримання сечі. Існують кілька типів лікувальних препаратів, що можуть використовуватися самостійно або в комбінації. Вони включають:

Естрогенова терапія може застосовуватися для покращення у випадку, якщо у жінки нетримання почалося після початку менопаузи. Ця терапія покращує тонус та насичує кров'ю м'язи тазового дна.

Проте незрозуміло, яким чином естрогенова терапія допомагає при стресовому нетриманні сечі. Деякі гормони, що застосовуються після менопаузи, часто більш шкідливі для здоров'я жінки, ніж корисні. Жінки, у яких був рак грудей або рак матки, не використовують естрогенову терапію взагалі.

Зміни поведінки, вправи для зміцнення м'язів тазового дна, ліки зазвичай значно покращують стан пацієнта, або дозволяють позбутися неутримання повністю. Важливо, що ці методи потрібно застосовувати правильно і достатньо довго. Але у частині випадків все ж таки ці методи виявляються недостатньо ефективними і тоді призначається хірургічне лікування, якщо у пацієнта немає протипоказань.

Хірургія

method surgery

Оперативне втручання рекомендується лише після точного визначення причин та виду нетримання сечі. Це особливо важливо, оскільки, якщо діагноз поставлений неправильно, то операція, призначена для усунення стресового нетримання, може лише погіршити стан пацієнта. 

Перед проведенням хірургічної операції лікар довгий час (щонайменше 6 місяців) пропонуватиме застосовувати вправи Кегеля та вправи на тренування сечового міхура.

При стресовому нетриманні застосовуються такі варіанти хірургічних втручань:

Хірургія не призначається і не допомагає у таких випадках:

Ускладнення

Ускладнення рідкісні і зазвичай незначні, але вони можуть включати в себе:

Від стану хворого може залежати його соціальна активність, кар’єра та відносини.

Лікування ургентного неутримання

Основними напрямками у лікуванні є:

Тренування сечового міхура і м’язів тазового дна

При ургентному нетриманні лікування починається із тренування сечового міхура. Це допоможе вам зрозуміти та усвідомити, що ви втрачаєте сечу і коли це відбувається. Потім ви набуваєте втрачені навички по утриманню і вивільненню сечі у потрібний час.

Рекомендації по тренуванню м'язів тазового дна такі ж самі, як і для стресового нетримання (дивіться вище).

Зміни поведінки

Контролюйте, скільки і коли ви п'єте.

Крім цього, уникайте продуктів, які можуть подразнювати сечовий міхур, такі як:

Уникайте процедур, що можуть подразнювати сечовий міхур, наприклад, пінні ванни, або використання їдких мил.

Медикаментозна терапія

Ліки, що використовуються при лікуванні ургентного нетримання, розслабляють спазми сечового міхура і допомагають покращити його роботу. Існує кілька типів медичних препаратів, які можуть використовуватися поодинці або групою:

Ці ліки можуть мати побічні ефекти, такі як запаморочення і сухість в ротовій порожнині. Повідомте лікаря, якщо вони у вас є.

Хірургія

Оперативне втручання може допомогти зберігати більшу кількість сечі в сечовому міхурі. Крім того, воно може зменшити тиск на ваш сечовий міхур. Хірургія використовується лише для людей, у яких дуже багато спазмів сечового міхура, або коли вони не можуть зберігати достатню кількість сечі.

Цистопластика – хірургічна операція, що застосовується для важкої форми ургентного нетримання сечі. В ній беруть частину кишечнику і за його рахунок збільшують розмір сечового міхура. Це дозволяє зберігати більшу кількість сечі. Можливі ризики такої операції включають:

Крім цього існує імовірність утворення сечових свищів (вихід сечі через шкіру, або інші органи). Вони можуть призвести до:

Стимуляція сакрального нерва – один з нових типів операцій.

Прогноз

Прогноз при неутриманні залежить від симптомів, діагнозу та компетентності лікування. Більшість пацієнтів отримують різні типи лікування одночасно. Для того, щоб вирішити проблему неутримання потрібен час, тому слід запастися терпінням. Памятайте, що лише невелика кількість людей дійсно потребує хірургічного втручання.